نویسنده: یاس سپید - سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱

لحظه ای غفلت از پاشیدن یک  زندگی است

لحظه ای خفتن ، رفتن به دنیای باقی است

زندگی ، مارا همچو عروسکی خیمه شب بازی در دست گرفته.

و اوست که ما می چرخاند .

زندگی این است ای نازنین

لحظه لحظه اش را قدر دان همچو در

 ثانیه ها می شود گوهری دور نیانداختنی

وز پس هم می گذرد روزها ،همچو پلک بر هم زدن

نگذار که دگر شود آخر کار.

حقیقت زندگی را دریاب

هدف ازاین زندگی چیست؟
نویسنده: یاس سپید - دوشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩۱

                             

برای آنها که تصمیمات مهم می‌گیرند، زندگی می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. معنا و مفهوم زندگی شما همان چیزی است که خودتان هر روز با اعمال و افکارتان می‌سازید. زندگی از انتخاب‌های شما تشکیل می‌شود و تصمیم‌گیری اهمیت زیادی دارد زیرا هر انتخاب شما هم عواقب و هم فوایدی به دنبال دارد؛ سعی کنید همیشه قبل از هر تصمیم این دو را در نظر بگیرید.
 

مراحل1. از زمان حال لذت ببرید. هر روز را طوری زندگی کنید انگار آخرین روز زندگیتان است. امروز هدیه‌ای به شماست. زندگی موقعیت‌ها و فرصت‌های زیادی را به شما هدیه می‌دهد اما زمانی می‌توانید از فرصت زندگی کردن خود بیشتری استفاده را ببرید که انتخاب‌های درستی داشته باشید. از هر لحظه زندگی لذت ببرید. هر روز می‌تواند شروعی تازه با انتخاب‌هایی پیش رویتان باشد، پس منتظر چه هستید؟

2. ماجراجو باشید.
کمی به اکتشاف بپردازید و از چالش‌های تازه استقبال کنید. همراه با عزیزانتان به دیدن مکان‌های جدید بروید. راه‌هایی را انتخاب کنید که دیگران انتخاب نمی‌کنند. خودتان را اسیر عادت‌های همیشگی نکنید. زندگی با ماجراجویی بسیار هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

3. دفترچه خاطرات داشته باشید.
موفقیت‌ها و شادی‌های زندگیتان را ثبت کنید. وقت بگذارید و نوشته‌های قبلیتان را بخوانید. این می‌تواند منبع الهام خوبی برای خودتان و دیگران باشد.

4. همه را دوست بدارید.


- خودتان را دوست داشته باشید.
به زیبایی بیرونی و درونی خودتان دقت کنید تا بتوانید همان را در دیگران ببینید. پذیرش از درون می‌آید. به چیزهایی از خودتان که دوست ندارید فکر نکنید. درعوض، چیزهایی را در خودتان پیدا کنید که دوست دارید.

- دیگران را دوست داشته باشید.
کسانیکه با شما خوب رفتار می‌کنند را دوست بدارید. بدون اینکه انتظار دوست داشته شدن و محبت دیدن داشته باشید، دوست بدارید و محبت کنید. در برخورد با دیگران خودخواه نباشید.

5. همه آدمها را بپذیرید. مهربان و مودب باشید. از همراهی دیگران لذت ببرید. خوبی‌های آنها را ببینید نه تفاوت‌هایی که با شما دارند. دیگران را قضاوت نکنید و طوری با همه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند.

6. هدف زندگی را دریابید.
چیزی را پیدا کنید که به زندگیتان معنا و مفهوم دهد. وقتی چیزی پیدا کردید که برایش زندگی کنید، مطمئناً بهتر زندگی خواهید کرد. اگر روابطتان هدف اصلی زندگیتان نباشد، شغلتان یا هر چیز دیگری می‌تواند باشد. معنای زندگی شما چیزی است که خودتان تعیین می‌کنید. برای خودتان هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

7. کمک کنید. بی‌دریغ به دیگران خدمت کنید. از همسایه‌تان شروع کنید. به افراد نیازمند کمک کنید. کمک کردن نه تنها باعث می‌شود انسان بهتری باشید، بلکه به رشد دیگران نیز کمک می‌کند.

8.  واقع بین باشید. اهدافی متناسب با توانایی‌ها و استعدادهایتان تعیین کنید. هر تلاش را یک دستاورد درنظر بگیرید.

9. به دنبال تعادل باشید.
روز و شب، جلو و عقب، خوب و بد را در هر چیزی بشناسید.

10. مثبت باشید. بر افکار و اتفاقات خوب تمرکز کنید. خیلی به خودتان سخت نگیرید. اذیت کردن و آزار رساندن به خودتان هیچ فایده‌ای ندارد. مثبت‌ باشید. مثبت فکر کنید، مثبت حرف بزنید و مثبت عمل کنید. همیشه نیمه پُر لیوان را ببینید.

11. کنترل خود را حفظ کنید.
مسئول رفتارها و اعمال خودتان باشید. با خود صادق باشید. در هر موقعیتی یک رمز شخصی داشته باشید. به دنبال زمینه‌های مشترک باشید.

12. به قلب و روحتان گوش دهید.
به ندای درونیتان گوش دهید اما برای تصمیم‌گیری آزاد باشید. از غریزه‌تان استفاده کنید. اجازه ندهید دیگران به شما بگویند چه بکنید.

13. ذهنتان را پاک کنید.
دعا و راز و نیاز با خدا، تمرینات یوگا، مدیتیشن و تای‌چی روحتان را جوان و شاداب کرده و باعث می‌شود بهتر تمرکز کنید.

14. سبکبار باشید.
خواسته‌ها، تمایلات و دارایی‌ها نباید مالک شما باشند. خودتان را از تکانه‌ها آزاد کنید. تصمیم بگیرید فقط به نیازهای ساده و روزمره خود فکر کنید.

15. بخندید.
خنده بهترین دارو است. خندیدن در بدن اندورفین آزاد می‌کند و طول عمر شما را افزایش می‌دهد. شادی درونی واقعاً زیبا و لذت‌بخش است.

16. انعطاف‌پذیر باشید. به تغییر بعنوان چیزی مثبت در زندگی نگاه کنید. گاهی اوقات باید با جریانی که پیش از شماست پیش روید.

17. چند هدف روزانه لیست کنید. یک دوست جدید پیدا کنید، برای شنا یا پیاده‌روی بروید. برای لذت بردن از هر روزتان برنامه داشته باشید.

18. چیزهای کوچک را تحسین کنید.
وقتی برای پیاده‌روی در محل همیشگی می‌روید، سعی کنید این بار با دفعات قبل متفاوت بوده و چیزهایی جدید کشف کنید. وانمود کنید که کشوری دیگر هستید و بار اول است که به آنجا آمده‌اید. با خانواده‌تان بیرون بروید و خوش بگذرانید. برای درک زیبایی‌های اطرافتان وقت بگذارید.

19. خودتان و دیگران را ببخشید.
انرژی منفی که بخاطر شکست‌های قبلی احاطه‌تان کرده و شما را عقب نگه داشته را آزاد کنید. به استقبال هر چیزی بروید که زندگی برایتان پیش می‌آورد.

20. با خودتان و دیگران، مخصوصاً با خودتان، صادق باشید.
اگر با خودتان صادق نباشید، استرسی پنهانی در شما ایجاد می‌شود که همه شادی و انرژی‌تان را می‌گیرد. پذیرفتن خود خیلی مهم است. صادق بودن زندگی‌تان را ساده‌تر می‌کند و باعث می‌شود آنهایی که بخاطر دیدگاه‌هایتان دوستتان ندارند از شما دور شوند. صداقت داشتن با دیگران اعتماد می‌سازد و با خودتان اعتمادبه‌نفس.

21. در انتظار فردا باشید.
هر روز خاص است. هیچ روزی شبیه روز قبل نیست و هر روزی به نوبه خود زیباست. اگر همه چیز بر وفق مرادتان پیش نمی‌رود، به خاطر داشته باشید که همیشه فردایی وجود دارد. ممکن است فردا زندگیتان بهتر شود.

22. مرگ را بپذیرید. فکر کردن به مرگ باعث می‌شود قدر زندگیتان را بدانید. برای درک زیبایی زندگی و دنیا وقت بگذارید. با مرگ نجنگید یا از آن ترس نداشته باشید.

23. محیط‌ اطرافتان را تحسین کنید.
هر از گاهی وقت بگذارید و به پیاده‌روی بروید. تصور کنید از سیاره‌ای دیگر آمده‌اید. به همه چیز با دیدی تازه نگاه کنید، حتی به رنگ آبی آسمان و نور خورشید. به گیاهان، درختان، برگ‌ها و گل‌ها و تکان خوردن آنها با وزش باد دقت کنید؛ به جریان آب و شکل گرفتن آن وقتی درون ظرفی ریخته می‌شود. به موجودات مختلف، حشرات، حیوانات، پرندگان و انسان‌ها نگاه کنید. این کار خاطرات مرده را از ذهنتان پاک می‌کند و روزمرگی را از زندگیتان بیرون می‌کند.

24. افکار منفی‌تان را پاک کنید.
برای پاک کردن ریشه افکار منفی (عصبانیت، ترس، تردید، تنفر و ...) وارد عمل شوید. هر فکر منفی را با یک فکر مثبت جایگزین کنید. ممکن است در آن لحظه خیلی حس خوبی نداشته باشید اما وقتی به چیزهای خوب فکر کنید مطمئناً حالتان بهتر خواهد شد. به همه نعمت‌هایی که در زندگی به شما داده شده فکر کنید زیرا بااینکه ممکن است گاهی همه چیز به هم بریزد و اوضاع چندان مطلوب نباشد، اما آینده سرشار از امید است. لبخند بزنید و احساسات و افکار منفی را درون خود نگه ندارید.

25. پایه‌ای محکم برای اعتقاداتتان بسازید. اما، متواضع باشید و به عقاید دیگران احترام بگذارید. از هر چیزی که به آن اعتقاد دارید دفاع کنید و اجازه ندهید دیگران باورهایتان را سرکوب کنند. می‌توانید در عین حفظ باورها و ارزش‌های خود اما از ایده‌های دیگران نیز استقبال کنید. درگیر جزئیات نشوید. وقتی تعارضات بزرگ برایتان پیش می‌آید سعی کنید راه‌هایی خلاقانه برای زندگی با آنها پیدا کنید—کدام مهمتر است، اینکه یکی از عزیزانتان با شما مخالف است یا اینکه دوستش دارید؟

26. لیست پیش از مرگ تهیه کنید.
لیستی از همه کارهایی که دوست دارید قبل از مردن انجام دهید تهیه کنید، مثل یاد گرفتن یک مهارت سخت، پیشرفت کردن در یک کار یا ورزش، بانجی‌جامپینگ، ... هر بار که کاری از لیستتان را انجام می‌دهید، جلوی آن تیک بزنید. این روند پیشرفتتان را نشان می‌دهد.

27. دوستیابی کنید.
دوستانی واقعی پیدا کنید؛ دوستانی که در حضور آنها بتوانید خودتان باشید. با آنها به جاهای بیشتری بروید تا بتوانید در لذت‌هایتان با آنها شریک شوید.

28. تقدیر و قدرشناسی‌تان را ابراز کنید.
هر روز چیزهایی که قدردانشان هستید را تشخیص دهید. بگذارید خانواده، دوستان و عزیزانتان ببینند تا چه اندازه برای داشتن آنها قدردان هستید.

29. الهام‌بخش خود باشید.
کاری انجام دهید که الهام بخشتان باشد: پیدا کردن یک الگوی تازه برای زندگیتان یا خواندن کلامی عبرت‌آموز از بزرگی.

30. خود را درگیر گذشته نکنید.
نگران اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شدید نباشید، سعی کنید از آنها درس بگیرید. هر اشتباه درسی با خود دارد. نگران گذشته نباشید زیرا گذشته است. نگران آینده هم نباشید چون هنوز نیامده است. در امروز زندگی کنید.

31. هیچ چیز را نادیده نگیرید. از همه چیز و همه کس در اطرافتان تقدیر کنید—خانواده، دوستان، خانه، حیوانات، محیط و دنیا. یک روز که بیدار شوید می‌بینید که یکی از آنها را از دست داده‌اید. به همین دلیل باید وقتی آنها را دارید قدرشان را بدانید.

32. همه چیز را پیش‌رو داشته باشید.
به خاطر داشته باشید که بااینکه ممکن است در حال حاضر همه چیز سخت به نظر برسد اما بدون شک یک نفر هست که اتفاقات و موقعیتی بسیار بدتر از شما دارد.

33. اجازه ندهید دارایی‌ها بر زندگیتان فرمانروایی کنند.
اجازه ندهید وسایل الکترونیکی جدید، لباس‌ها و ماشینتان کنترل زندگی شما را به دست گیرند. دارایی‌های مادی فقط وسیله‌ای برای کمک به بهبودی زندگی شما هستند. خودتان ارجح هستید.

34. آرزوهایتان را دنبال کنید.
لیستی از همه چیزهایی که روزی دوست داشتید داشته باشید یا انجام دهید تهیه کنید. با نشستن و نوشتن هیچ آرزویی برآورده نخواهد شد. باید بلند شوید و دست به تلاش بزنید. سخت کار کنید و سعی کنید آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید. اگر واقعاً چیزی را بخواهید، راهی برای دست یافتن به آن پیدا خواهید کرد.

35. دلسرد نشوید.
شکست را نپذیرید، حتی اگر به نظر برسد تنها گزینه موجود باشد. به موانعی که دیگران برای اینکه به آنچه که هستند تبدیل شوند پشت سر گذاشته‌اند نگاه کنید. آن را وارد زندگی خود کرده و از آنها درس بگیرید.

36. خودتان باشید.
شجاعت لازم برای اینکه خودتان باشید را داشته باشید. خجالت نکشید! شما همانی هستید که هستید. حتی اگر اجتماع دوستتان نداشته باشید، همین هستید، پس چیزی که دیگران فکر می‌کنند را فراموش کنید و زندیگتان را بکنید. کاری را بکنید که دوست دارید چون زندگی شما همان است که خودتان می‌سازید. زندگی شما متعلق به خود شماست. هیچکس دیگر نمی‌خواهد زندگی شما را زندگی کند، پس همه چیز به خودتان بستگی دارد.

37. هر روز یک روز تازه است!
از گذشته درس بگیرید، برای آینده هدف تعیین کنید اما در حال زندگی کنید.نکات


• خودتان باشید. حرف‌ها و قضاوت‌های دیگران برایتان بی‌اهمیت باشد.
• زندگی کوتاه‌تر از آن است که با پشیمانی و حسرت زندگی کنید. برای جلوگیری از بیماری، خشمتان را فروکش دهید و سبک و ازاد زندگی کنید.
• عشق را منتقل کنید.
• بیشتر گوش دهید، کمتر حرف بزنید.
• اشتباهات و کمبودهایتان را پذیرفته و فراموش کنید.
• به آنچه که دارید ارزش بگذارید.
• قدرشناسی تان را ابراز کنید.نویسنده: یاس سپید - شنبه ٢٤ تیر ۱۳٩۱ 

 

 

اشتباهات رایج در فرایند آشنایی

عدم طرح سئوالات کافی به خاطر مقررات غلط.

نشانه های هشدار دهنده را نادیده می گیریم.

سازش زود هنگام و عجولانه.

تسلیم نیاز جنسی شدن.

تسلیم زرق و برق های مادی و ظاهری شدن.

نادیده گرفتن تردیدها.

مقدم دانستن تفاهم بر علاقه و محبت.

فکر می کنیم که می توانیم تغییرش بدهیم.

فکر می کنیم که بعد از ازدواج مشکلات کمتر می شود.

 

دلایل درست برای ازدواج

مصاحبت و همراهی

عشق و صمیمیت

شریک حمایت کننده

ارضای نیاز جنسی

والد شدن

 

دلایل نادرست برای ازدواج

شورش علیه والدین

جست و جوی استقلال

التیام یک ارتباط شکست خورده

فشار خانواده یا اجتماع

ازدواج اجباری

فقط فرونشاندن نیاز جنسی

دلیل اقتصادی

تنهایی و استقلال

احساس گناه یا ترحم

احساس کمبود یا تهی بودن

 

افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند

افراد معتاد.

افرادی که به سرعت و شدت خشمگین می شوند.

افرادی که مسئولیت زندگی خود را به دوش نمی گیرند.

افرادی که دیگران را کنترل می کنند.

افرادی که اختلال جنسی دارند.

افرادی که کودک مانده اند و بلوغ آنها شکل نگرفته.

افرادی که عواطف و احساسات خود را بیان نمی کنند.

افرادی که از روابط قبلی هنوز التیام نیافته اند.

افرادی که خانواده آزار دهنده دارند و نمی توانند در برابر آزار آنها از همسر خود دفاع کنند.

افرادی که اختلال شخصیت دارند.

 

روابطی که مناسب ازدواج نیست

رابطه ای که شما بیشتر عشق می ورزید.

رابطه ای که شما کمتر عشق می ورزید.

رابطه ای که در آن احساس می کنید فرد مقابل نیاز به تغییر دارد.

رابطه ای که در آن می خواهید دیگری را نجات دهید.

رابطه ای که در آن به همسر آینده خود به چشم یک الگو یا آموزگار نگاه می کنید.

رابطه ای که به دلیل چند ویزگی خاص ایجاد شود و تداوم یابد.

رابطه ای که به دلیل یک تفاهم خاص ایجاد شود و تداوم یابد.

رابطه ای که به دلیل لجاجت و سرکشی از خانواده ایجاد شود و تداوم یابد.

رابطه با کسی که در تضاد کامل با معشوق یا نامزد قبلی باشد.

رابطه با فردی که با یک نفر دیگر است.

 

ملاک ها و معیارهای ازدواج موفق

قبل از ازدواج هر دو نفر باید مستقل و پخته باشند.

هر دونفر به همان اندازه که دیگری را دوست دارند, خودشان را هم دوست داشته باشند.

هر دو نفر بتوانند همانگونه که از با هم بودن لذت می برند از تنها بودن نیز لذت ببرند.

هر دو نفر در شغل و حرفه خود ثبات داشته باشند.

هر دو نفر خود آگاه باشند و خود را بشناسند.

هر دو نفر بتوانند نظرات و خواسته ای خود را قاطعانه بیان کنند.

هر دو نفر سعی کنند خود خواه نباشند و خواسته های دیگری را برآورده کنند.
نویسنده: یاس سپید - جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱


احادیث و روایات بسیاری در خصوص حضرت صاحب الزمان آمده است.از نحوه تولد، زندگی ایشان، دوران غیبت صغری و کبری ، ظهور و علائم آن حکومت و...اما در این میان با توجه به سوره‌های قرآن کریم می‌توان آیاتی را دید که به اثبات و حقانیت و قطعی بودن ظهور ایشان اشاره دارد.در این سری مطالب سعی خواهد شد تا به بررسی سوره‌های قرآن کریم و نشانه‌های حضرت مهدی (عج) در آیات شریفه بپردازیم.

سوره بقره

آیه شماره 3: الذین یومنون بالغیب و یقیمون الصلاه و مما رزقناهم ینفقون یعنی:" آنان که به غیب ایمان می‌‌‌‌‌‌ آورند و نماز را برپا می‌دارند و از آنچه به ایشان روزی داده‌ایم انفاق می‌کنند." تفسیر در رابطه با این آیه شریفه بسیار است. شیخ صدوق در کتاب کمال الدین از حضرت امام صادق علیه السلام نقل می‌کند که فرمودند: هرکس اقرار به ظهور امام زمان کند ایمان به غیب آورده است. متقین در این آیه شریفه شیعیان علی هستند و (غیب) حجت غایب است. دلیل این معنی آیه" فقل انما الغیب لله فانتظروا انی معکم من المنتظرین است. "یونس20 " یعنی : ای پیغمبر بگو غیب مال خداست پس منتظر باشید که من نیز با شما از منتظرانم.

در این آیه گروهی دیگر از مفسران حضرت مهدی را از مصادیق "یومنون بالغیب" دانسته و یکی از ویژگی‌های آن حضرت را غایب قلمداد کرده‌اند.

برخی دیگر از مفسران روز رجعت را از لحاظ اینکه از اموری است که از نظر ما غایب است مصداق آیه شریفه دانسته و ایمان به غیبت در " یومنون بالغیب" را ایمان به رجعت دانسته‌‌اند." تفسیر صافی ج 1 - بیان السعاده ج 1"

در همین سوره بقره مفسران درباره آیه " و من الناس من یقول آمنا بالله و بالیوم الاخر و ما هم بمومنین " یعنی : و برخی از مردم می‌گویند ما به خدا و روز بازپسین ایمان آورده‌ایم ولی گروندگان "راستین" نیستند. "بقره8" می‌گویند که عبارت
و بالیوم الاخر در زمینه مهدویت مورد توجه برخی از مفسران قرار گرفته و آن را به روز رجعت یا روز امام مهدی (عج) تفسیر نموده‌اند.

آیه 86 سوره بقره: اولئک الذین اشتروا الحیاة الدنیا بالاخره فلا یخفف عنهم العذاب و لا هم ینصرون: همین کسانند که زندگی را به بهای دیگر خریدند پس نه عذاب آنان سبک گردد و نه ایشان یاری شوند.

در خصوص این آیه برخی از مفسران شیعه از این آیه فلسفه برخورد حضرت با مخالفین را تبیین نموده‌اند:

تفسیر صافی ج 1- البرهان ج1 ص 267- تفسیر جامع ج 1 ص 206

درآیه 148 سوره بقره: " فاستبقوا الخیرات این ما تکونوا یات بکم الله جمیعا ان الله علی کل شی ء قدیر» یعنی: پیشی گیرید اعمال نیک را هرجا که باشید خدا همه شما را خواهد آورد زیرا خداوند به هر چیزی تواناست.

غیبت نعمانی از حضرت امام صادق علیه السلام روایت نمود که فرمود : این آیه درباره قائم آل
محمد (عج) و یاران او نازل شده و آنها پیش از آنکه موقع آمدنشان معلوم گردد اجتماع می‌کنند.

سوره آل عمران

در سوره آل عمران در آیه 140: تلک الایام نداولها بین الناس یعنی : این روزها را میان مردم می‌گردانیم. روایت شده است که امام صادق (ع) فرمود: از زمان خلقت آدم همیشه دولتی از خدا و دولتی از شیطان بوده پس در این زمان دولت خدا کو؟ آگاه باشید که صاحب دولت خدا قائم آل محمد (عج) است.

سوره مائده

نگاهی به آیات این سوره مبارکه داریم .

آیه سوم از سوره مبارکه مائده: الیوم یئس الذین کفروا من دینکم فلاتخشوهم و اخشون یعنی : امروز کسانی که راه کفر پیش گرفته‌اند از دین شما نومید شدند پس از آنها نترسید بلکه از قهر من بترسید. در تفسیر عیاشی از امام
باقر علیه السلام نقل می‌کند که در تفسیر این آیه فرمود: آن روز ، روز ظهور صاحب الزمان است که بنی امیه نومید می‌شوند و آنها هستند که کافر گشته و از آل محمد (ص) نومید می‌باشند.

در همین سوره در آیه 8: یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین لله شهدا بالقسط... یعنی ای کسانی که ایمان آوردید برای خدا به داد برخیزید و به عدالت شهادت دهید. صاحب تفسیر اطیب البیان فی تفسیر القرآن در تبیین مفهوم قوامین به قائم به عنوان یکی از لقب‌های حضرت مهدی اشاره کرده است.

در آیه 14 سوره مبارکه مائده: و من الذین قالوا انا نصاری اخذنا میثاقهم فتسوا حظ مما ذکروا به فاغرینا بینهم العداوه و البغضاء الی یوم القیامه و سوف ینبئهم الله بما کانوا یصنعون : و از کسانی که گفتند ما نصرانی هستیم از ایشان نیز پیمان گرفتیم و بخشی از آنچه را بدان اندرز داده شده بودند فراموش کردند و ما هم تا روز قیامت میانشان دشمنی و کینه افکندیم و بزودی خدا آنان را از آنچه می‌کرده‌اند خبر می‌دهد. درباره این آیه بعضی از مفسران با توجه به ( حظا مما ذکروا به) از حضرت امام صادق علیه السلام نقل کرده‌اند که فرمود: اما انهم سیذکرون ذلک الحظ مع القائم منا عصابه منهم را اشاره می‌کنند که درباره بهره بردن اصحاب عام یعنی همان مومنان صالح که از سراسر جهان به حضرت خودشان را می‌رسانند، می‌باشد. " کنز الدقائق ج 4" البته گروهی از مفسران می‌گویند که این آیه درباره چگونگی غلبه اسلام بر سایر ادیان در زمان حکومت صاحب الزمان (عج) می‌باشد. " تفسیر نمونه ج 4 "

سوره انعام

آیه 23 سوره مبارکه انعام : قالوا و الله ربنا ما کنا مشرکین یعنی : گفتند به خدا قسم ما شرک نبودیم .

در کافی آمده است که امام باقر علیه السلام در مورد این آیه می‌فرمایند: یعنی آنها هنگام ظهور امام زمان (عج) می‌گویند: ما منکر ولایت امیرالمومنین (ع) نبودیم . البته آیه بعد هم به این موضوع اشاره می‌کند. انظر کیف کذبوا علی انفسهم و ضل ما کانوا یفترون یعنی: ببین چگونه دروغ بر خود بستند و آنچه را افترا می‌بستند فراموش کردند؟

آیه 37 سوره انعام: و قالوا لولا نزل علیه آیه من رب قل ان الله قادر علی ان ینزل آیه ولکن اکثرهم لا یعلمون یعنی: گفتند: چرا معجزه‌ای از سوی پروردگارش بر او نازل نشده است؟ بگو: بی تردید خدا قادر است که پدیده‌ای شگرف فرو فرستد لیکن بیشتر آنان نمی‌دانند. بسیاری از مفسران شیعه با تکیه به روایت امام باقر علیه السلام در اینکه خداوند قادر است که پدیده‌ای شگرف فرو فرستد می‌گویند که منظور دابته الارض ، خروج دجال و نزول حضرت عیسی می‌باشد. "کنزالدقائق ج 4- تفسیر جامع ج 2"

آیه 158 سوره انعام: یوم یاتی بعض آیات ربک لا ینفع نفسا ایمانها لم تکن آمنت من قبل یعنی: روزی که بیاید یکی از آیات پروردگارت ایمان کسانی که قبلا ایمان نیاورده‌اند سودی نبخشد. صدوق در کمال الدین و ثواب الاعمال از حضرت صادق علیه السلام روایت می‌کند که فرمود:"آیات " ائمه هستند و " بعض آیات" قائم آل
محمد (عج)است.البته مفسران علاوه بر این با اشاره بر کل آیه 158 آن را نشانه ظهور حضرت مهدی و نزول حضرت عیسی‌ ‌برشمرده‌اند و گروهی طلوع خورشید از مغرب را اضافه می‌کنند.

امام زمان (عج) در آیات قرآن

آیه 3 سوره مبارکه توبه: و اذان من الله و رسوله الی الناس یوم الحج الاکبر یعنی : در روز حج بزرگ از جانب خدا و رسولش به مردم اعلان می‌شود.

در تفسیر عیاشی از امام باقر(ع) و امام صادق (ع) روایت شده است که فرمودند: "حج بزرگ" ظهور قائم و " اعلان" دعوت مردم است.آیه 36 سوره مبارکه توبه : و قاتلوا المشرکین کافه کما یقاتلونکم کافه و اعلموا ان الله مع المتقین : یعنی با همه مشرکین پیکار کنید چنانکه آنها ( اگر دسترسی پیدا کنند) با شما نبرد کنند و بدانید که خداوند با پرهیزگاران است. در تفسیر عیاشی از زراره روایت است که گفت: از امام صادق علیه السلام راجع به این آیه سئوال شد پدرم امام باقر علیه السلام فرمودند: هنوز تاویل آن نیامده است . اگر قائم ما قیام کند، آن کس که او را می‌بیند تاویل آن را به خوبی خواهد دید. با ظهور او شعاع دین
پیغمبر (ص) چنان بالا گیرد که در روی زمین شرک و بدبینی نماند چنانکه خداوند فرمود: و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه ویکون الدین کله لله: یعنی با آنها پیکار کنید تا فتنه‌ای نماند و تمام دین از آن خداوند باشد.

آیه 32 سوره مبارکه توبه: یریدون ان یطفئوا نورالله بافواههم و یأبی الله الا ان یتم نوره و لو کره الکافرون: یعنی: می‌خواهند نور خدا را با سخنان خویش خاموش کنند ولی خداوند نمی‌گذارد تا نور خود را کامل کند هرچند کافران را خوش نیاید.برخی از مفسران با نقل روایتی از امام صادق علیه السلام به تلاش فرعون برای از بین بردن حضرت موسی و بنی امیه و بنی عباس برای از بین بردن نسل اهل بیت (ع)اشاره نموده و شباهت حضرت مهدی(عج) به حضرت موسی را در ولادت بیان کرده‌اند. برخی دیگر از مفسران از امام کاظم نقل کرده‌اند که این آیه را به حاکمیت دین حق بر تمام ادیان در وقت قیام حضرت مهدی مطرح نموده‌اند.

سوره یونس

آیه 20 سوره مبارکه یونس : فقل انما الغیب لله فانتظروا انی معکم من المنتظرین یعنی : ای پیغمبر، بگو غیبت مال خداست پس منتظر باشیدکه من نیز با شما از منتظرانم . که این آیه به فضیلت انتظار اشاره می‌کند.

سوره هود

آیه 8 سوره مبارکه هود: ولئن اخرنا عنهم العذاب الی امه معدوده لیقولن ما یحبسه الایوم یاتیهم لیس مصروفا عنهم و حاق بهم ما کانوا به یستهزون یعنی: اگر عذاب را تا مدت معینی به تاخیر بیندازم حتما خواهد گفت: چه چیز آن را بازداشت؟ آگاه باش روزی که عذاب به آنها برسد از ایشان بازگشتنی نیست و آنچه را که مسخره می‌کردند آنان را فرو خواهد گرفت.از امام علی (ع) در مورد " امه معدوده" نقل شده است که فرمودند : اصحاب قائم آل
محمد (ص) هستند که 313 نفرند" اصحاب القائم الثلاث مائه و البضعه عشر"

آیه 86 سوره مبارکه هود: بقیت الله خیر لکم ان کنتم مومنین و ما انا علیکم بحفیظ یعنی: اگر مومن باشید، باقیمانده خدا برای شما بهتر است و من بر شما نگاهبان نیستم. در این آیه گروهی با اشاره بقیت الله آن را به عنوان یکی از ویژگی‌های خاص صاحب الزمان (عج) می‌دانند.

منبع:

( تفسیر نعمانی - مجمع البیان ج 4 - العیاشی ج 1 - ترجمه المیزان ج 7)
نویسنده: یاس سپید - جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱

              

 

                                                                                                                                                                                    چای، دوست خیلی از ما ایرانی هاست، وقتی خسته از سرکار به خانه بازمی گردیم، یک فنجان چای داغ با بخاری که از آن بلند می شود، بهترین آرامش بخش خستگی های ما و شماست اما بیشتر مواقع وقتی مشغول ریختن چای در فنجان هستید، چشمتان به خوراکی های روی میز می افتد و با خود فکر می کنید که کدام را انتخاب کنید. در یک طرف قندان، در طرف دیگر جعبه گز و در طرف دیگر خرما قرار دارد. درنهایت کدام را انتخاب می کنید؟ متخصصان مطرح تغذیه ایران، شما را در این انتخاب یاری می کنند.

 

چای لیموترش، آنقدرها که فکر می کنید مفید نیست

 

اضافه کردن آب لیموترش به چای تنها طمع آن را تغییر می دهد. لیموترش یکی از بهترین منابع ویتامین C یا اسید اسکوربیک است. این ماده از لحاظ شیمیایی خاصیت اسیدی ضعیفی دارد و از طرف دیگر چای یک ماده قلیایی ضعیف است؛ زمانی که آب لیموترش را در چای می ریزیم، باز ضعیف چای با اسید ضعیف لیموترش واکنش نشان می دهد و اثر ویتامین C از بین می رود. تنها اسیدسیتریکی که از طریق لیمو به چای اضافه می شود، باعث ترش شدن طعم چای خواهد شد. اگر آب لیموترش به چای اضافه کردید، باید بدانید که ویتامین C در محیط قلیایی به سرعت از بین می رود و در نتیجه چای شما دارای ویتامین C نیست.

چای سرد، نه چندان مفید

چای سرد کارخانه ای به دلیل فرایندهای انجام شده روی آن و اضافه شدن قند، ارزش غذایی کمی دارد. در واقع مقدار شیرینی موجود در این چای از قبل برای شما تصمیم گیری شده است. یعنی اگر به طور معمول چای خود را با مقدار کمی قند یا شکر مصرف می کردید، ممکن است با خوردن چای سرد بیشتر از حد نیاز خود قند دریافت کنید. چای سرد کارخانه ای در مقابل چای دم کردنی انتخاب خوبی نیست و اگر مایل هستید چای سرد مصرف کنید، بهتر است خودتان چای را از قبل آماده کرده و براساس ذائقه خود به آن مقدار کمی قند یا شکر اضافه کنید.

چقدر در روز قند بخوریم؟

قند ساده موجود در شیرینی ها «ساکاروز» نام دارد و قند موجود در میوه های شیرین «فروکتوز» نام دارد. هر دوی این قند ها وقتی وارد بدن می شوند، در کبد تبدیل به گلوکز می شوند و درنهایت قند خون را بالا می برند. بالارفتن قند خون در یک فرد سالم باعث افزایش ترشح انسولین می شود. فردی که به طور مداوم مواد شیرین مصرف می کند، در فواصل کوتاه تری از روز احساس گرسنگی می کند و این باعث می شود که مجموع کل کالری هایی که در روز دریافت می کند بیش از حد نیاز او باشد. علاوه بر این، قند زیاد در خون مانند یک ماده اکسید کننده عمل می کند و می تواند به تمام سلول های بدن آسیب برساند.

اگر این عادت ادامه داشته باشد، در درازمدت می تواند باعث ایجاد دیابت و بیماری های متابولیک وابسته به آن شود. استانداردی که تعریف می شود، این است که اگر کل کالری دریافتی یک فرد را در روز حساب کنیم، مصرف قندهای ساده برای فرد سالم نباید بیشتر از ۷ تا ۱۰ درصد از کالری روزانه اش باشد. برای مثال اگر فردی انرژی مورد نیاز روزانه اش ۲هزارکیلوکالری است، نباید بیشتر از ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلوکالری اش را از قندهای ساده تامین کند. هر گرم شیرینی یا قند ساده ۴ کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین اگر بخواهیم این مقدار شیرینی را به گرم تبدیل کنیم، کافی است ۲۰۰ را تقسیم بر ۴ کنیم که نتیجه آن حدود ۵۰ گرم در روز می شود. البته باید توجه داشت که این مقدار قند ساده فقط ازطریق قندوشکر به دست نمی آید بلکه غذاهای کنسروی، میوه های شیرین و... نیز این ۵۰ گرم را پوشش می دهند.

لیموترش نه با چای، دارچین و هل بخورید

حدود ۸۰ سال پیش، مردم ایران با چای، قهوه و نسکافه هیچ گونه آشنایی نداشتند. این نوشیدنی برای نخستین بار از هند و چین وارد ایران شد و بعد از آن هم در مقدار خیلی کم (یک یا دو استکان کوچک در روز) توسط مردم مصرف می شد اما طی سالیان گذشته مصرف این نوشیدنی در برخی از گروه های جامعه افزایش یافت و از آنجایی که مصرف بیش از حد هر ماده خوراکی می تواند خطرناک باشد، مصرف زیاد چای، قهوه و نسکافه نیز ممکن است مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.

رعایت اعتدال، مهم ترین اصل

چای ترکیبات مدر دارد و منجر به افزایش دفع آب و الکترولیت ها از بدن می شود که این خود می تواند باعث اختلال الکترولیتی در بدن شود و عوارض خفیف تا شدیدی را برای سلامت فرد مصرف کننده داشته باشد. بنابراین نخستین توصیه این است که مصرف چای و نوشیدنی های مشابه آن باید در حد تعادل باشد و این مقدار، برای یک فرد عادی که مشکل گوارشی و بیماری خاصی نداشته باشد، بین ۲ تا ۴ استکان در روز است. مصرف زیاد چای می تواند مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد، همچنین می تواند زمینه ساز اختلالات گوارشی، یبوست و ریفلاکس (برگشت اسید معده به داخل مری) شود.

 

از طرف دیگر افراد معمولا چای خود را همراه با یک ماده خوراکی شیرین مصرف می کنند. این شیرینی ها معمولا مقدار زیادی کالری دارند. بنابراین اگر مصرف چای طی روز زیاد باشد، مقدار زیاد کالری و قند ساده ای که از این طریق وارد بدن می شود، می تواند مشکل ساز باشد و حتی منجر به اضافه وزن و چاقی شود. در واقع مقادیر زیاد قند ساده در بدن می تواند تبدیل به چربی، کلسترول و تری گلیسیرید شود و درنهایت باعث افزایش چربی خون شود. افزایش کلسترول یا چربی خون هم می تواند در درازمدت زمینه ســـاز بیمــاری های قلبی عروقی، فشار خون و بیماری های وابسته شود. بنابراین باید در مصرف این خوراکی های شیرین تعادل را رعایت کرد؛ به خصوص اگر فرد دچار مشکلات سلامت و اضافه وزن باشد. در ضمن تمام چای ها کافئین دارند. تنها ممکن است درصدشان متفاوت باشد. چای، قهوه، نسکافه و شکلات از جمله منابع اصلی دریافت کافئین محسوب می شوند. کافئین یکی از عواملی است که باعث کاهش حرکات دودی دستگاه گوارش و ایجاد یبوست می شود.

خرمای خشک یا رطب؟

تفاوت زیادی میان ویژگی ها و مواد مغذی موجود در خرمای تازه و خرمای خشک وجود ندارد. تنها اینکه خرمای خشک از لحاظ کالری متراکم است، زیرا آب خود را از دست داده و قند موجود در آن متراکم شده است، بنابراین درصد کالری آن بیشتر است. درحالی که خرمای تازه یا رطب آب بیشتری دارد و درصد کالری آن نسبت به وزنش کمتر است.

● اما خاصیت آنتی اکسیدانی چیست؟

بیشتر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان ها از لحاظ سلولی و مولکولی در واکنش های اکسیداسیون ریشه دارند. یعنی ریشه آنها در موادی است که از طریق هوای آلوده، باقیمانده سموم دفع آفات نباتی، سموم شیمیایی و سموم فلزی همراه با غذا وارد بدن ما می شوند. واکنش های اکسیداسیون حاصل از این مواد در بدن باعث آسیب دیدن سلول ها شده و تقسیم سلولی را دچار مشکل می کنند. در نتیجه بیماری های التهابی(مثل آنهایی که نام بردیم) و سرطانی ایجاد می شوند. برای مثال اگر سلول های پانکراس آسیب ببینند، در تولید انسولین و تحمل گلوکز اختلال ایجاد شده و فرد مبتلا به دیابت می شود. اگر جدار عروق آسیب ببینند، بیماری های قلبی عروقی ایجاد خواهد شد. خوراکی هایی که مقادیر زیادی قند ساده و چربی دارند، واکنش های التهابی و اکسیداسیون موجود در رادیکال های آزاد را تشدید می کنند. در نتیجه تقویت دفاع آنتی اکسیدانی بدن موضوع بسیار مهمی است.

خانم های باردار نباید زیاد چای بخورند

یکی از تفکرات مهمی که امروزه میان بسیاری از مردم رواج یافته این است که فکر می کنند خوردن هر ترکیبی که گیاهی باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما باید توجه داشت، صرف اینکه یک ماده خوراکی ریشه گیاهی دارد، به معنای سالم بودن آن نیست. مصرف مقدار زیاد یک ماده گیاهی می تواند مانند یک دارو عمل کند و این خاصیت دارویی می تواند عوارض و مشکلاتی در پی داشته باشد؛ به خصوص در گروه های آسیب پذیر جامعه. یکی از مهم ترین گروه های آسیب پذیر؛ خانم های باردار هستند.

یک خانم باردار نسبت به یک خانم هم سن و هم شرایط خود بیشتر در معرض خطرات و آلودگی های غذایی، سموم شیمیایی یا مصرف بیش از اندازه خوراکی های مختلف است. بنابراین یک خانم باردار باید بیشتر از بقیه افراد در مصرف چای و قهوه تعادل را رعایت کند. برای مثال اگر تا پیش از بارداری مقدار زیادی چای مصرف می کرده است حتما باید این مقدار را به ۲ تا ۴ استکان در روز برساند، زیرا مصرف بیشتر از آن برای خانم باردار آسیب پذیری بیشتری خواهد داشت. آسیب پذیری بیشتر به این معنی است که اگر احتمال اختلالات الکترولیتی، یبوست، ریفلاکس یا مشکلات گوارشی در یک فرد عادی وجود داشته باشد، این احتمال در خانم باردار ۲ تا ۳ برابر خواهد شد.

یک حبه قند یا یک قاشق شکر

از لحاظ شیمیایی میان این دو فرق زیادی وجود ندارد. هردوی آنها حاوی ساکاروز هستند. قند در صنعت به صورت فشرده درآمده و شکر به صورت پودر شده است. درست مانند خاک قندوشکر که هیچ تفاوتی با هم ندارند. اما درباره انواع قند از نظر بهداشت مواد غذایی: قند های خردشده کارخانه ای بهتر از کله قند های خردشده غیرکارخانه ای هستند. مگر اینکه فرد کله قند را از کارخانه خریداری کرده و خود در منزل آن را خرد کند. در غیراین صورت ممکن است فردی که این کله قند ها را خرد می کند، ابزار یا دستانش آلوده باشد و این آلودگی را به قند ها انتقال دهد. پس اگر امکان خردکردن کله قند در منزل برایتان وجود ندارد، بهتر است از قند های آماده کارخانه ای استفاده کنید.

هل، دارچین و عرق نعناع، در چه حد ؟

مواد گیاهی مانند هل، دارچین و عرق نعناع &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۷۳; &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۷۶;&#۶۵۲۶۱;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۶۳;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۴;&#۶۵۲۶۵; یا آنتی اکسیدانی دارند و اگر به چای اضافه شوند، خاصیت آنتی اکسیدانی آن را بالا می برند اما نباید فراموش کنیم این نوشیدنی با ذائقه و عادت مردم در ارتباط است و ممکن است برخی از افراد از طعم هل، دارچین و عرق نعناع لذت ببرند و برخی دیگر آن را دوست نداشته باشند؛ به هرحال تاکید می شود که مانند چای، این مواد را در حد تعادل مصرف کنید. یکی از اصول مهم در دانش تغذیه اصل تعادل است؛ یعنی اگر چای، هل، دارچین و مواد دیگری که آنتی اکسیدان دارند بیش از حد مصرف شوند، می توانند اثرات منفی و معکوسی را ایجاد کنند. به طور مثال اگر یک فرد در روز ۳ تا ۴ استکان چای می نوشد، بهتر است ۲ استکان از آن را با هل، دارچین یا عرق نعناع و۲ استکان دیگر را به صورت ساده بنوشد
نویسنده: یاس سپید - چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۱

 


مسلط شدن بر اعصاب کار سختی است. می‌توانید از این نکات استفاده     کنید تا بتوانید عصبانیتتان را کنترل کنید.

وقتی کسی در خیابان با رانندگی بد خود، سد راه شما می‌شود، خونتان     به جوش می‌آید؟ وقتی فرزندتان در خانه همکاری نمی‌کند، اعصابتان     خرد می‌شود؟ عصبانیت احساسی کاملاً طبیعی و حتی سالم است. اما خیلی     مهم است که به طریقی مثبت با آن کنار بیایید. عصبانیتی که کنترل     نشود می‌تواند هم به سلامتتان و هم به روابطتان آسیب بزند.

برای کنترل عصبانیتتان آماده‌اید؟ با این 10 نکته شروع کنید.

1. وقفه بیندازید.
تا 10 شمردن فقط برای بچه‌ها نیست. قبل از اینکه در یک موقعیت     پیچیده واکنش نشان دهید، چند لحظه صبر کنید، نفس عمیق بکشید و تا     10 بشمرید. کُند کردن واکنش می‌تواند کمکتان کند اعصابتان آرام‌تر     شود. در صورت لزوم، کمی از فرد یا موقعیت موردنظر دور شوید تا کمی     عصبانیتتان فروکش کند.
 

2. وقتی آرام شدید، عصبانیتتان را بروز دهید.
به محض اینکه توانستید خود را کنترل و درست فکر کنید، ناراحتی و     عصبانیتتان را به طریقی قاطع اما غیرمقابله‌ای ابراز کنید. نگرانی‌ها     و نیازهایتان را واضح و مستقیم بیان کنید، بدون اینکه بخواهید کسی     را ناراحت یا کنترل کنید.
 

3. ورزش کنید.
فعالیت فیزیکی می‌توانید راه خروجی احساسات باشد، مخصوصاً اگر در     حال انفجار هستید. اگر احساس می‌کنید عصبانیتتان شدیداً بالا رفته     است، به پیاده‌روی یا دو بروید یا زمانی را به انجام فعالیت فیزیکی     موردنظرتان اختصاص دهید. فعالیت‌جسمانی موادشیمیایی مختلفی را در     مغز فعال می‌کند که باعث می‌شود احساس شادی بیشتری داشته و خیلی     بیشتر از قبل احساس آرامش کنید.
 

4. قبل از حرف زدن فکر کنید.
در آن لحظه که از عصبانیت داغ کرده‌اید، خیلی راحت اتفاق می‌افتد     که چیزی به زبان بیاورید که بعد احساس پشیمانی کنید. قبل از اینکه     حرفی بزنید، زمانی وقت صرف کنید تا هم خودتان خوب فکر کنید و هم     اجازه دهید افراد دیگر درگیر در آن موقعیت خوب فکر کنند.
 

5. راهکارهای ممکن را مشخص کنید.
به جای اینکه روی موضوعی که عصبانیتان کرده تمرکز کنید، به این فکر     کنید که چطور می‌توانید آن مشکل را حل کنید. اتاق نامرتب فرزندتان     عصبانیتان کرده است؟ در آن را ببندید. آیا همسرتان هر شب برای شام     دیر به خانه می‌رسد؟ برنامه شام را عقب‌تر بیندازید—یا توافق کنید     که خودتان چند روز هفته را به تنهایی شام بخورید. به خودتان یادآور     شوید که عصبانیت هیچ چیز را حل نمی‌کند و فقط ممکن است همه چیز را     بدتر کند.
 

6. جملات "من" دار استفاده کنید.
برای جلوگیری از انتقاد کردن و تقصیر را به گردن کسی انداختن—که     ممکن است فشار موقعیت را بیشتر کند—برای توصیف وضعیت از جملات "من"     دار استفاده کنید. محترمانه و مشخص صحبت کنید. مثلا به جای اینکه     بگویید، "تو هیچوقت در کارهای خانه به من کمک نمی‌کنی"، بگویید، "من     ناراحتم که بدون اینکه به من برای جمع کردن ظرف‌ها کمک کنی، میز     غذا را ترک کردی."
 

7. کینه به دل نگیرید.
بخشش ابزار بسیار قدرتمندی است. اگر اجازه دهید عصبانیت و سایر     احساسات منفی، احساسات مثبت را در شما از بین ببرد، خواهید دید که     غرق در تلخی حس بی‌انصافی میشوید. اما اگر بتوانید کسی که     عصبانیتان کرده را ببخشید، هر دوی شما می‌توانید از آن موقعیت درس     بگیرید. واقعبینانه نیست که انتظار داشته باشید همه درست همانطور     که شما دوست دارید رفتار کنند.
 

8. برای از بین بردن فشار موقعیت، از شوخ طبعی استفاده کنید.
باشوخی کردن می‌توانید کمی از فشار را کم کند. البته منظور ریشخند و مسخره کردن نیست چون می‌تواند به احساسات طرف مقابل آسیب زده و همه چیز را بدتر کند.
 

9. مهارت‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید.
وقتی از کوره در می‌روید، مهارت‌های تمدد اعصاب را وارد کار کنید.تمرینات تنفس عمیق، تجسم یک صحنه آرامش‌بخش، تکرار یک کلمه یا جمله تسلی‌بخش می‌تواند کمکتان کند. همچنین می‌توانید به موسیقی گوش  دهید، در دفترخاطراتتان بنویسید یا چند حرکت یوگا انجام دهید.
 

10. بدانید چه زمان باید کمک بگیرید.
یاد گرفتن کنترل عصبانیت برای همه سخت است. اگر عصبانیتتان خارج از     کنترل به نظر می‌رسد، می‌توانید کمک بگیرید تا کاری نکنید که بعد     پشیمان شوید یا به اطرافیانتان صدمه بزنید. کلاس‌های کنترل اعصاب     یا یوگا و همچنین مشاوره گرفتن از یک روانشناس می‌تواند کمک خوبی     برای شما باشد. کلاس‌های کنترل عصبانیت به شما کمک می‌کند تا:

یاد بگیرید عصبانیت چیست
• بفهمید چه چیزهایی عصبانیت را در شما تحریک می‌کند
• علائم عصبانی شدنتان را بشناسید
• یاد بیگرید به عصبانیت و ناراحتیتان به طریقی سالم واکنش دهید
• احساسات پنهان خود مثل ناراحتی یا افسردگی را بشناسید
  • سایت هنری
  • صندلی داغ
  • کارت شارژ همراه اول