نذر وقربانی شیعیان همگی شرک اکبر به خداوند در عبادات است.

 
 
شبکه وهابی وصال در میان برنامه ای به شبهه افکنی علیه مذهب برحق شیعه پرداخته وشیعیان را متهم به شرک اکبر در عبادات نمود
این شبکه بدون اینکه از اعتقادات شیعه اطلاعی داشته باشد به محکوم کردن شیعیان به شرک اکبر در عبادت واستعانت اقدام نمود و مدعی شد نذر وقربانی شیعیان شرک است .
حال به نقد وبررسی این شبهه می پردازیم .
بیان شبهه :
وهابیون نذر برای غیر خدا را حرام دانسته وآن را شبیه نذر برای بت ها می شمارند و می گویند این کار از غلو و بزرگ دانستن کسی که برای او نذر شده است ، سرچشمه می گیرد .
پاسخ:
1- مراد از نذر
معنی نذر آن است که انسان خود را متعهد به پرداخت چیزی معین در صورت تحقق هدف و برآورده شدن مقصود کند و بگوید : برای خدا بر گردن من است که اگر چنین شد فلان کار را انجام دهم » و این همان نذر شرعی است .
و به همین جهت است که می بینیم تمام فقهای شیعه شرط تحقق نذر را استعمال کلمه (الله) در صیغه نذر می دانند . مرحوم صاحب جواهر در این زمینه می فرمایند : واجب است در صیغه نذر - که سبب ملتزم شدن به آن می شود – بگوید برای خداست بر گردن من ؛ به این معنی که اگر برای غیر خدا مانند پیامبری یا فرشته مقربی نذر کند صحیح نمی باشد.
جواهر الکلام ج 35 ص 172
پس وقتی که می گوید : برای فلان نذر کردم در واقع کلام خود را خلاصه کرده مجاز به کار برده است ؛ زیرا معنی آن این است که : برای خدا نذر کردم که کاری انجام دهم که ثوابش برای فلانی باشد و بنا بر این مراد از نذر برای اموات در واقع نذر برای خداوند است و اهدای ثواب آن به صاحب قبر ؛ نه این که نذر برای صاحب قبر صورت گرفته باشد  وعلت نذر در این موارد ، نذر کردن صدقه دادن و هدیه دادن ثواب آن به پیغمبر یا ولی او یا نیکان است ، و مقصود از آن تقرب به مرده به سبب نذر برای او نیست ؛ بلکه مقصود تقرب به سوی خداست ؛ چگونه انسان قصد قربت به مرده ای را بکند با اینکه می داند او از دنیا رفته و نمی تواند از این نذر سودی ببرد ، نه می تواند غذای نذری را بخورد و نه می تواند از آن اگر پول باشد استفاده کند و نه اگر لباس باشد آن را بپوشد .
پس بهتر آن است که بی جهت دیگران را تکفیر نکرده و با فتواهای بدون مدرک به دیگران هجوم نیاوریم ؛ و بلکه باید عمل مسلمان را حمل بر صحت کرده و حدالامکان به آنان تهمت نزنیم.


تاريخ : سه‌شنبه ۱٩ مهر ۱۳٩٠ | ٥:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : یاس سپید | نظرات ()

  • سایت هنری
  • صندلی داغ
  • کارت شارژ همراه اول